Prof. Dr. Necmeddin ERBAKAN Türkiye Cumhuriyeti Müteveffa Başbakanı

1926, Sinop doğumlu. İTÜ Makine Fakültesi'nden 1948’de mezun oldu. 1951'de Almanya'nın Aachen Teknik Üniversitesinde doktorasını yaptı. 1954'te İTÜ'de doçent oldu. 1956 - 1963 arasında ilk yerli motoru üreten Gümüş Motor'u kurdu. 1965'te profesör unvanını aldı. "Devrim" adıyla ilk yerli otomobili imal etti. 1969'da Odalar Birliği Başkanı oldu. Aynı yıl Konya'dan milletvekili seçildi. Milli Nizam Partisi'ni (1970) ve Milli Selamet Partisi’ni (1972) kurdu. Koalisyon hükümetlerinde başbakan yardımcılığı yaptı. Kıbrıs Barış Harekatı'nı (1974-1978) savundu. 1980 ihtilali sonrası 1987’ye kadar politikadan resmen uzak tutuldu. 1983'te kurulan Refah Partisi'ne sonradan genel başkan seçildi. 1991’de tekrar Konya milletvekili oldu. 1995’te partisinin seçimden 1. çıkması ile kurulan koalisyon hükümetinde başbakan oldu. Bu dönemdeki önemli başarılarının yanı sıra gelişmekte olan 8 ülkenin işbirliği için D-8’i kurdu. 1998’de partisinin kapanmasıyla siyasi yasaklı olan Erbakan Saadet Partisi'ne genel başkan seçildi (2010). Milli Görüş Lideri 2011’de hayata gözlerini yumdu ve İstanbul’da milyonlar tarafından uğurlandı.

PAKİSTAN ORDUSU

Pakistan Ordusu; gönüllü profesyonel bir savaş kuvveti ve Pakistan Silahlı Kuvvetleri’nin kara-bazlı tek tip hizmet şubesidir. “Ulusun hizmetine adanmak” Ordu’nun birincil görev ve misyonudur. 1947’deki kuruluşundan beri, Ordu (Deniz, Kıyı ve Hava Kuvvetleri ara-hizmetleri ile) Hindistan civarında üç savaşa dâhil olmuş ve Afganistan’la bazı sınır çatışmalarına girmiştir. Geçmiş Arabistan-İsrail Savaşları esnasında Arap devletlerinde ara-hizmetleri ile güçlü bir varlık göstermiş, Birinci Körfez Savaşı’nda koalisyona yardımda bulunmuştur. Son zamanlarda, Ordu tarafından üstlenilen başlıca ortak operasyonlar; Siyah Fırtına Operasyonu ve Rah-e-Nijat Operasyonu’dur. Çatışmaların yanı sıra Ordu, Birleşmiş Milletler misyonlarında aktif bir katılımcı olmuş, 1993’teki Gotik Yılan Operasyonu’nda Somali Mogadişu’da tuzağa düşürülen Amerikan askerlerini kurtarmada önemli bir rol oynamıştır. Pakistan Cumhurbaşkanı sivil Başkomutandır. 

İİT | İslam İşbirliği Teşkilatı

İİT 57 üye devlet ile 1969’da kurulan uluslararası bir teşkilattır. Teşkilat “İslam aleminin ortak sesi”ni belirterek, “uluslararası barış ve uyumu destekleyici ruhuyla İslam aleminin çıkarlarını korumak ve Specialized kollamak” için çalışmaktadır. Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’nde kalıcı heyetlere sahiptir. İİT’nin resmi dilleri; Arapça, İngilizce ve Fransızca’dır. Yapısında ise; İslam Zirvesi, Dış İşleri Bakanları İslam Konferansı, Genel Sekreterlik, Daimi Sekreterlik, Ortak Kuruluşlar, Uzman Kuruluşlar ve Bağlı Kurumlar bulunmaktadır.

KUVEYT TÜRK Katılım Bankası A.Ş.

1989’da Türkiye’de kuruldu. 1999 yılında Bankacılık Kanunu kapsamına girinceye kadar geçen süreçte bir yanda Bakanlar Kurulu Kararı, diğer yanda Merkez Bankası ve Hazine Müsteşarlığı'nın tebliğleri ile yürütülmüştür. 1999 yılı Aralık ayından itibaren diğer Özel Finans Kurumları gibi Kuveyt Türk de 4389 sayılı Bankacılık Kanunu'na tâbi hale gelmiştir. Kuveyt Türk'ün sermayesinin %62'si Kuveyt Finans Kurumu'na (Kuwait Finance House), %9'u Kuveyt Devlet Sosyal Güvenlik Kurumu'na, %9'u İslam Kalkınma Bankası'na, %18'i Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne, %2'si de diğer ortaklara aittir. Kuveyt Türk'ün en büyük ortağı konumundaki Kuveyt Finans Kurumu; seçkin varlık hacmi ve çağdaş, öncü bankacılık hizmetleriyle Kuveyt’in dev bir finans kuruluşudur. Aynı zamanda faizsiz finansal ürün ve hizmet prensiplerini taahhüt eden, müşteri odaklı bankacılık değerleri ve etnik değerleri olan, sosyal sorumluluk sahibi uluslararası bir bankadır.

IIUM Uluslararası Malezya İslam Üniversitesi

1983’te Malezya’da kuruldu. Malezya’da İslam ilkeleri üzerine kurulan kamu Yükseköğretim kurumlarından biridir. Ana kampüsü Gombak, Selangor’da; Vakıf Araştırmaları Merkezi Petaling Jaya ve Gambang, Pahang’da; tıp odaklı dalları ise Kuantan, Pahang’da bulunmaktadır. İslam İşbirliği Teşkilatı’ndaki 8 hükümetin sponsor olduğu Üniversite’de İslami değerler disiplinli şekilde benimsetilmektedir. “Külliye” olarak da bilinen Üniversite 13 fakültesiyle lisans, yüksek lisans ve doktora dersleri okutulmaktadır. 1987-2014 yılları arasında, IIUM’daki eğitimini başarıyla tamamlayan 60,785 önlisans ve lisans mezunu mevcuttur. Bunun 53,241’i Malezyalı iken 7,530’u uluslararası öğrencilerdir.

Mukhtar SHAKHANOV Şair

2 Temmuz 1942’de Kazakistan’ın Otrar ilinde doğdu. Önemli bir Kazak yazar, aynı zamanda Kırgızistan’ın millet vekili ve büyükelçisidir. Ayrıca Kazakistan Cumhuriyeti, Parlamentosu, Meclis Parlamentosu Üyesi ve Zhalyn Dergisi başyazarıdır. Kazakistan’da, Aral Denizi’nin korunma ihtiyacı üzerine toplumsal farkındalığı artıran makaleleriyle tanınmaktadır ve bu sayede dünya çapında bir üne sahip olmuş, Jeltoqsan trajedisi üzerine oluşturulan kurula da başkanlık etmiştir.

Majid MAJIDI Film Yönetmeni

1959’da, İran’ın Tahran ilinde doğdu. İranlı orta sınıf bir aile içerisinde büyüdü ve 14 yaşında amatör tiyatro gruplarında oyunculuğa başladı. Daha sonra Tahran’da Dramatik Sanatlar Ensitüsü’nde eğitim gördü. 1979’daki İran Devrimi’nden sonra sinemaya duyduğu ilgi onu çeşitli filmlerde oyunculuk yapmaya sevk etti. 1998’de En İyi Yabancı Film dalında Akademi Ödülü’ne aday gösterilen ilk İran yapımı “Cennetin Çocukları” adlı filmi yönetti. Bazı uzun metrajlı filmlerin ve uluslararası belgesellerin yönetmenliği yaptı. Son zamanlarda, Hz. Peygamber’in hayatı üzerine planlanan üçlemenin ilk bölümü olan “Muhammed” isimli İran’ın en büyük bütçeli filmini yönetti. Filmlerinde birçok tür ve tema üzerine değinmiştir; ayrıca yönetmen, film yapımcısı ve senarist olarak da birçok uluslararası ödüle layık görülmüştür.

 

 

ASELSAN Askerî Elektronik Sanayii

Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Kurumları; ulusal anlamda Türkiye’nin askerî savunma ihtiyaçlarını karşılamak için Türk halkının bağışlarıyla 1970li yıllarda kurulmuştur. ASELSAN; Kara Kuvvetleri Kurumu altında 1970’te kullanıma hazır hale geldi. Şirket kurulumu esnasında ASELSAN’ın kurucuları tarafından altı çizildiği üzere; kuruluşun temel stratejisi hassas teknolojilerin kullanıldığı eşsiz ürün ve sistemler geliştirmektir. 

 

 

D-8 Kalkınmakta Olan 8 Ülke

D-8 Bangladeş, Mısır, Endonezya, İran, Malezya, Nijerya, Pakistan ve Türkiye arasında kalkınma işbirliği üzerine bir kuruluştur. Kuruluşu resmi olarak 15 Haziran 1997’de Devlet/Hükümet Başkanları Zirvesi İstanbul Deklarasyonu ile açıklanmıştır. D-8 Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın amaçları; üye devletlerin küresel ekonomideki pozisyonunu ilerletmek, ticari ilişkilerde çeşitlilik sağlamak ve yeni olanaklar oluşturmak, uluslararası düzeyde karar oluşumuna katılımı genişletmek ve yaşam standartlarını geliştirmektir. D-8 küresel bir düzenlemedir ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (D-8) kendi üyeliklerinden diğer yerel veya uluslararası teşkilatlara yayılan, üye ülkelerin iki taraflı ve çok taraflı taahhütleri üzerinde hiçbir olumsuz etkiye sahip olmadıkları bir forumdur. 

TRT Türkiye Radyo Televizyon Kurumu

1964’te Türkiye’nin ulusal kamu yayın kuruluşu olarak kuruldu. Yerel tüketiciler tarafından bir “okul” gibi sevgiyle anılarak, uzun yıllar boyunca Türkiye’nin yegâne televizyon ve radyo sağlayıcısı oldu. Başlıca amaç ve misyonu; Cumhuriyet ilkelerine bağlı, toplumun geri bildirimlerinden ders çıkaran, dinamik, üretken ve tarafsız yayıncılıktır. Yayıncılık anlayışıyla TRT; kurulduğu günden beri Türk milletinin sosyokültürel gelişimine ve Türkiye’deki yayıncılık gelişimine mükemmel katkılar sağlamıştır. Günümüzde TRT özellikle Avrupa, Asya, Afrika ve Avusturalya olmak üzere tüm dünya çapında yayın yapmaktadır. 

YUKARI

THEME OPTIONS

Header type:
Theme Colors:
Color suggestions *
THEME
* May not have full accuracy!